Reklama
 
Blog | Olivia Lacenová

Excelerate Energy je lídrem v oblasti integrovaných řešení LNG

Burzovní nováček Excelerate Energy (EE) si na burze vede dobře, přestože situace na kapitálových trzích není v současné době příliš pozitivní. Zdá se, že tyto energetické akcie nejsou negativním sentimentem příliš ovlivněny. Společnost se velmi aktivně účastní různých akcí a neustále rozvíjí své podnikání.

Historie a obchod

Společnost Excelerate Energy byla založena v roce 2003, ale její akcie byly kótovány na newyorské burze cenných papírů (NYSE) až v dubnu 2022. Její způsob podnikání lze považovat za revoluční v globálním přístupu k čisté, cenově dostupné a spolehlivé energii. Komplexní řešení LNG odstraňují překážky, které běžně sužují projekty v oblasti plynu a energetiky po celém světě. Společnost zajišťuje energetickou nezávislost a dodává skutečná energetická řešení zemím, které to nejvíce potřebují, a to díky největšímu portfoliu plovoucích terminálů LNG na světě a zkušenostem s bezpečným plánováním, výstavbou a provozem složitých projektů. Společnost Excelerate Energy se etablovala jako přední vynálezce a poskytovatel plovoucích systémů LNG. S vývojem dynamiky trhu a energetických požadavků klientů využívá firma své schopnosti řešit problémy a vytváří přizpůsobivé, integrované služby.

Smlouvy podepsané s Bulharskem a Německem

Dne 14. července 2022 uzavřela společnost dohodu s bulharskou společností Overgas Inc. Společnosti se dohodly, že jim EE bude prodávat zkapalněný zemní plyn („LNG“). Společnost Overgas uzavře se společností Excelerate (nebo její dceřinou společností) desetiletou smlouvu na nákup až 1,0 miliardy metrů krychlových regasifikovaného LNG ročně prostřednictvím terminálu Vlora a navrhovaného plynovodu Vlora-Fier, který se napojí na stávající infrastrukturu prostřednictvím evropského jižního plynového koridoru.

Reklama

Naproti tomu v Německu byla situace poněkud odlišná. Se společností ENGIE podepsali smlouvu o flexibilní a bezpečné kapacitě pro opětovné zplynování LNG, protože Německo stále hledá alternativu k ruským dodávkám.

Vynikající výsledky v oblasti energetiky

Společnost poskytuje řešení po celém světě. Mezi nejdůležitější patří:

  • Zajistí 25procentní nárůst celkových dodávek plynu v Bangladéši a první terminál LNG v zemi.
  • Zajišťuje 15 % denní domácí potřeby zemního plynu v Pákistánu a zřizuje první terminál pro dovoz zkapalněného zemního plynu v zemi.
  • Od roku 2008 ušetřila Argentina díky nespalování ropy až 12 miliard USD.
  • V roce 2019 ušetřily Spojené státy 1,2 miliardy dolarů za energii a vytápění

Silný rok 2022

Podle Google Finance měla společnost v roce 2021 tržby 888,56 milionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 106 %. Jejich čistý zisk činil 41,12 milionu dolarů. USD, což představuje meziroční nárůst o 6,10 %. Rok 2022 zahájili poměrně úspěšně, neboť v prvním čtvrtletí vykázali tržby ve výši 591,67 milionu dolarů (meziroční nárůst o 259 %) a ve druhém čtvrtletí dosáhli tržeb 622,93 milionu dolarů (meziroční nárůst o 223 %).

 

Vývoj hodnot akcií

Cena akcií při první veřejné nabídce činila 26,85 USD. Dva měsíce po vstupu na burzu, v červnu, dosáhla hodnota společnosti historického maxima 30,82 USD za akcii. * Krátce poté, v červenci 2022, se naopak propadla na historické minimum 18,31 dolaru za akcii.* V době psaní tohoto článku byla cena za akcii 27,05 dolaru a tržní kapitalizace činila 2,93 miliardy dolarů.

Vize do budoucnosti

Společnost vytváří své základní hodnoty tím, že se zaměřuje na správu, odpovědnost, zlepšování a vedení. Působí po celém světě. Každý člen jejich globálního týmu se na všech úrovních osobně angažuje v podpoře kultury bezpečnosti na pracovišti a provozní výkonnost je pro ně rozhodující. Jasné cíle a vize, stejně jako skutečnost, že působí v odvětví ekologických investic, které se každým dnem rozrůstá, by měly být pozitivním znamením očekávaného budoucího růstu.

*Předchozí výkonnost není zárukou budoucích výsledků.