Reklama
 
Blog | Olivia Lacenová

Ropné společnosti v centru pozornosti

Růst cen ropy v posledních měsících z ní činí zajímavou komoditu v hledáčku investorů. Patří totiž do energetického sektoru, kde ceny od začátku energetické krize výrazně rostou. K růstu ceny černého zlata přispívá mimo jiné válka na Ukrajině a s ní spojená nejistota a negativní nálada investorů ohledně dodávek ropy a plynu z Ruska, na nichž je Evropa stále závislá.  Není divu, že se ropné společnosti dostaly i do hledáčku Warrena Buffetta.

Buffet je známý tím, že umí dobře odhadnout budoucí vývoj investic a případné atraktivní společnosti, které by bylo vhodné zařadit do investičního portfolia. V poslední době se zaměřuje na nákupy energií a jeho společnost Berkshire Hathaway získala souhlas regulačních orgánů s nákupem polovičního podílu v ropné společnosti Occidental Petroleum. A proč ropa?

Ceny ropy se drží vysoko

Ceny ropy byly v posledních měsících na maximech. Přestože během uplynulého úterý došlo k jejich mírné korekci v důsledku obav ze zpřísnění měnové politiky s ohledem na rychlý růst inflace, který by mohl utlumit světovou ekonomiku a s ní spojenou poptávku po ropě, zůstávají ceny stále vysoké. Cena futures kontraktu na ropu WTI s dodáním v listopadu 2022 se během středečního obchodního dne pohybovala kolem 89 dolarů za barel a cena futures kontraktu na severomořskou ropu Brent s dodáním v listopadu 2022 se pohybovala kolem 96 dolarů za barel*.

Reklama

Negativní faktory ovlivňující cenu

Faktory, které mohou v nadcházejících týdnech negativně ovlivnit ceny ropy, jsou obavy z možné recese a plánovaného zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu a ECB, což by investory motivovalo k ústupu do bezpečných přístavů a znamenalo by potenciální odliv kapitálu z investic do ropy. Cenu může tlačit dolů také opětovný výskyt případů COVID-19 v Číně a s tím spojená omezení, pokles aktivity v továrnách a také problémový sektor nemovitostí, v němž druhá největší ekonomika světa zaznamenala slabý růst. Medvědí signály hlásí také OPEC+, který oznámil, že základním scénářem je přebytek ropy v letošním roce ve výši 900 tisíc barelů denně, což je o 100 tisíc barelů denně více než před měsícem. Saúdská Arábie však před několika dny naznačila, že OPEC+ by mohl snížit současnou produkci a stabilizovat tak ceny komodit. [1]

Ropné společnosti s potenciálem

Údaje hovoří jasně. Podle údajů serveru Investing.com vzrostla cena ropy Brent za poslední rok o 33 % a cena ropy WTI o 28 %.* Investiční potenciál v souvislosti s prognózami budoucího růstu energetického sektoru mohou mít – jak jsem naznačil v úvodu – zejména akcie ropných společností. [3] Ne nadarmo ji do svého portfolia zařadil známý věštec z Omahy.

Olívia Lacenová – analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

[*] Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2,3] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.