Reklama
 
Blog | Olivia Lacenová

IPO Ant Group by se po odchodu Jacka Ma mohlo stát skutečností

V listopadu 2020 bychom mohli být svědky náhlého pozastavení primární veřejné nabídky (IPO) akcií Ant Group. Problémem byla kritika zakladatele společnosti Ant Group, která byla namířena proti přísným nařízením čínské vlády. Regulační orgány v Číně neváhaly s odvetou a v prosinci 2020 zahájil příslušný úřad oficiální antimonopolní vyšetřování internetového obchodu Alibaba. Dnes vidíme známky zmírnění napětí mezi výše uvedenými giganty a Pekingem.

Restrukturalizace Ant Group

Investoři s napětím sledují situaci na čínském trhu, protože přicházejí nečekané zprávy týkající se skupiny Ant Group. Čínský miliardář Jack Ma již nebude mít kontrolu nad společností Ant Group, která je přidruženou společností skupiny Alibaba Group. Akcionáři skupiny Ant Group se dohodli na změně akcionářské struktury.  V praxi to znamená, že Jack Ma již nebude mít kontrolu nad společností Ant Group a jeho hlasovací práva klesnou z 50 % na 6,2 %. Akcie společnosti Alibaba kótované na burze v Hongkongu po zveřejnění zprávy posílily přibližně o 8 % a zvýšily svůj roční zisk na 27 %. *

Výkonnost akcií společnosti Alibaba Group za posledních 5 let. (Zdroj: Google) *

Reklama

Skupina Ant Group tvoří významnou část čínské ekonomiky. Skupina vlastní Alipay, největší platformu pro mobilní platby na světě, která má více než 1,3 miliardy uživatelů a kterou využívá až 80 milionů obchodníků. Z tohoto důvodu je každá významná změna v infrastruktuře společnosti významná pro celý trh a ovlivňuje náladu investorů.

Změna nálady na čínském trhu

V uplynulém období jsme byli svědky toho, jak se čínské technologické společnosti od konce roku 2020 „potýkaly“ s tvrdými regulačními pravidly a zásahy, které většinu investorů odradily. V důsledku toho index Nasdaq Golden Dragon China poklesl přibližně o 25 %. *

Výkonnost Nasdaq Golden Dragon China za posledních 5 let. (Zdroj: Investing) *

Dnes se nálada mění na pozitivní a může za to nedávné schválení plánů na rozšíření kapitálu společnosti Ant, které posílilo naději, že čínské úřady skutečně chtějí zlepšit vztahy se soukromým sektorem a zlepšit hospodářský rozvoj země. Představitelé komunistické země se zavázali, že se v roce 2023 zaměří na zvýšení růstu poté, co jejich loňská přísná politika „nulového kovidu“ poškodila ekonomiku a vyvolala rozsáhlé protesty a všeobecnou nespokojenost ve společnosti. Je nezbytné zmírnit regulace v zemi a znovu se zaměřit na hospodářský růst. Akcie čínských společností, jako je Alibaba nebo JD.com kótované v USA, začaly v důsledku pozitivních zpráv posilovat. Investoři jsou proto optimističtí a očekávají, že Čína svá přísná pravidla ve skutečnosti zmírní.

Doba čekání na IPO

Investoři by se však neměli na možnost opětovného uvedení akcií na burzu těšit předčasně, neboť může schválení trvat delší dobu. Problémem jsou přísná pravidla. Čínský trh s akciemi typu A vyžaduje, aby společnosti po změně kontroly čekaly tři roky na uvedení na burzu. Na šanghajském trhu Nasdaq STAR se čeká dva roky a v Hongkongu je čekací doba stanovena na jeden rok.

Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků