Reklama
 
Blog | Olivia Lacenová

Vývoj kolem burzy FTX pomohl hodnotě bitcoinu

Krach kryptoměnové burzy FTX výrazně otřásl komunitou i hodnotou jednotlivých kryptoměn. Podle CNBC se však právníkům podařilo zajistit 5 miliard dolarů, které patřily zkrachovalé burze. Z této informace těžil růst hodnoty bitcoinu, který se po měsíci dostal nad hodnotu 18 tisíc USD.*

Během čtvrtečního obchodního dne se cena kryptoměny vyšplhala až na 18 200 USD a dosáhla tak nejvyšší úrovně od 14. prosince 2022.* Důvodem bylo zabavení výše zmíněných peněz, které podle právníků dává naději na vyplacení klientů druhé největší kryptoměnové burzy, která v listopadu zkrachovala.

Právníci společnosti FTX ve středu uvedli, že uvedenou částku našli v likvidních aktivech, včetně hotovosti a digitálních aktiv. Varovali také, že prodej těchto aktiv by mohl vyvolat tlak na trh a srazit jejich hodnotu.

Reklama

Vzhledem k tomu, že se trh nachází v klesajícím trendu, tzv. medvědím trendu (medvědí trend je definován jako pokles cen o 20 % oproti jejich maximům), je hodnota bitcoinu v klesajícím trendu již více než rok. Důvodem je řada událostí, které měly negativní dopad na kapitálové trhy a ovlivnily i dění v kryptosegmentu – od války na Ukrajině, přes energetickou krizi, rostoucí inflaci až po zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami.

Na druhou stranu odborníci předpovídají, že to nejhorší je za námi. Pozitivní nálada na trhu kryptoměn přetrvávala i během pátečního obchodního dne, kdy hodnota bitcoinu podle Coinmarketcap.com překonala hranici 19 tisíc dolarů*.

Graf: Historický vývoj hodnoty bitcoinu. (Zdroj: Coinmarketcap.com)

 

Olívia Lacenová, Hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.